پس زمینه پارالاکس

مزایای اقتصادی “کلید ضد ویروس کرونا”

مارس 3, 2016
کاهش سطح تماس
مارس 3, 2016
مزایای بهداشتی “کلید ضد ویروس کرونا”
مارس 3, 2016

Pellentesque facilisis. Nulla imperdiet sit amet magna. Vestibulum dapibus, mauris nec malesuada fames ac turpis velit, rhoncus eu, luctus et interdum adipiscing wisi ultricies porta urna.

Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultricies porta urna. Vestibulum commodo volutpat a, convallis ac, laoreet enim. Phasellus fermentum in, dolor. Pellentesque facilisis. Nulla imperdiet sit amet magna.

luctus et interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integer aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum id, eleifend justo vel bibendum sapien massa ac turpis faucibus orci luctus non, consectetuer lobortis quis.

Vestibulum dapibus, mauris nec malesuada fames ac turpis velit, rhoncus eu, luctus et interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integer aliquam purus.

Mauris nec malesuada fames ac turpis velit, rhoncus eu, luctus et interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integer aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum id, eleifend justo vel.

Etiam ullamcorper. Suspendisse a pellentesque dui, non felis. Maecenas malesuada elit lectus felis, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultricies porta urna.

Pellentesque suscipit adipiscing. Duis hendrerit ultricies. Donec elementum vel, adipiscing elit. Aenean justo. Vestibulum ante ipsum dolor dictum a, euismod pulvinar, pede turpis vitae magna ac turpis sed libero.

Nam interdum at, molestie turpis rutrum sollicitudin justo. Vivamus urna felis, dignissim justo. Maecenas eget elit sit amet mauris. Nam ipsum. Sed fringilla sollicitudin, odio eget dolor. Praesent quis lacus. Integer mi augue, congue at, congue sem. Etiam urna dapibus in, elementum eros quis est. Nunc a felis.

Pellentesque habitant morbi tristique senectus et quam nibh consectetuer viverra mattis. Pellentesque habitant morbi tristique luctus eget, suscipit sit amet pede. Etiam malesuada id, mattis lectus eu felis. Mauris tortor. Ut id nunc. Vivamus sit amet libero lacinia lacus. Ut wisi id magna. In arcu vitae leo. Donec auctor varius. In mollis, metus. Integer eros egestas. 

شیوع ویروس کرونا (کویید 19) جدای از خسارت‌های جانی که به جهان وارد کرد، اقتصاد را نیز تحت تاثیر خود قرار داده به طوریکه شرایط پاندمیک کرونا، در حال حاضر باعث شده تا دولتها بودجه های متعددی برای مبارزه با خود پاندمی و آثار اجتناب ناپذیر آن در نظر بگیرند. در برخی کشورها مانند آلمان که شیوع بیماری در آن فراگیر نیست به نظر میرسد، بودجه ۱۵۰ میلیارد یورویی دولت باعث شده اثربخشی خود در مهار بیماری را نسبت به دیگر کشورها بیشتر نشان بدهد، در ایران نیز با توجه به فشار های اقتصادی ناشی از تحریم ها و متاسفانه شیوع زودهنگام ویروس نسبت به برخی دیگر از کشور ها، شاهد فشار اقتصادی سنگینی به دولت بودیم.

هر چند رویکردهای مختلفی برای برآورد تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا وجود دارد در این بین می توان به رویکردهای اقتصاد کلان و خرد اشاره کرد.

اگر بخواهیم بارمالی کرونا بر منابع و مصارف بودجه دولت در سال ۱۳۹۹ را از منظر اقاصلاد کلان محاسبه کنیم میتوانیم به جدول زیر توجه کنیم؛

با احتساب موارد فوق مبلغ ۱۱۵.۸۵۰ میلیارد تومان به مصارف دولت اضافه شد. با این حال، به نظر می­رسد دولت از دو ناحیه با افزایش هزینه های بیشتری نیز مواجه خواهد بود؛

  • افزایش هزینه های غربالگری، پیشگیری و درمان: مطابق برآوردهای اولیه این میزان هزینه تا حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی می شود.
  • هزینه های درونی کردن آثار اقتصادی کرونا بر کسب و کار طی ۶ ماه تا یکسال آینده:

دولت یک بسته ۱۰۰ هزار میلیاردتومانی در زمینه کنترل عواقب ناشی از کرونا اختصاص داده است اما به نظر میرسد فرآیندهای بوروکراتیک طولانی برای انجام این کار باعث جلوگیری از اثربخشی به موقع این بسته روی فضای کسب و کار کشور خواهد شد. با این حال، دولت ناگزیر خواهد بود دامنه شمول تسهیلات را به کلیه کسب و کارها تعمیم دهد بنابراین هنوز حداقل به یک بسته ۱۰۰ هزار میلیاردتومانی دیگر نیاز خواهد داشت.

بدین ترتیب، به رقم مصارف فوق، بایستی حداقل ۲۰۸.۴ هزار میلیارد تومان دیگر اضافه شود. بنابراین رقم کل مصارف مورد نیاز در اینصورت، ۱۲۴.۲۵ میلیارد تومان خواهد شد (منیع ایرنا)

در تمام کشورها مقامات سیاست گذار و مسئولین اجرایی به منظور کنترل شیوع ویروس، مجموعه ای از سیاست ها، مقررات و الزامات را در خصوص فعالیت های اقتصادی تدوین و اجرا می کنند. این الزامات تبعات زیادی برای فعالیت های اقتصادی دارد. الزام کسب و کارها به رعایت این الزامات باعث کاهش حجم فعالیت بنگاه های اقتصادی خواهد شد و محدودیت های اعمال شده توسط دولت می‌تواند بر سطح فعالیت آنها اثر گذار باشد.

برنامه ریزی و مدیریت بحران ناشی از پدیده های مشابه نیارمند شناخت مدل های رفتاری فعالیت های اقتصادی مبتنی بر پایه های آماری و استخراج پارامترهای رفتاری و شبیه سازی رفتار متغیرهاست. نتایج شناخت این پارامترها در برنامه ریزی سلامت و همچنین تدوین پروتکل های بهداشتی و اقدامات کنترلی و همچنین کاهش عمق رکود ناشی از شیوع ویروس به کار می رود.

از منظر اقتصاد خانوار و با توجه به شیوع روزافزون ویروس کرونا در کشور افراد به منظور رعایت بهداشت فردی و پیشگیری از ابتلا به این ویروس کشنده، تهیه ماسک و دستکش را از ملزومات روزانه خود می‌دانند. اما قیمت بازار آزاد یک بسته دستکش لاتکس یا نیتریل و یا وینیل از  صدوپنجاه هزار تومان تا دویست هزار تومان است همچنین تهیه یک عدد ماسک برای افراد عادی به طور متوسط 2500 تومان هزینه دارد،  با محاسبه هزینه سرانه برای یک خانوار چهار نفره جهت تهیه یک عدد ماسک و یک عدد دستکش برای مصرف یک روز بالغ بر 260000 ريال در هر روز است باید به این مبلغ هزینه ناشی از خرید الکل را نیز باید اضافه کرد، با این حساب می تواند برآورد کرد که هر خانوار 4 نفره در ایران حدود ماهانه ده میلیون ریال و سالانه حدود 120 میلیون ريال صرف خرید ابزارهای پیشگیری و محافظت از ویروس می کنند.

استفاده از ابزار هایی که می تواند امکان لمس افراد را با محیط کاهش دهد سبب کاهش سرعت شیوع ویروس شده و این امر خود فرصتی به سیستم بهداشت و درمان می دهد تا با امکانات موجود توان پاسخ دهی به حجم مبتلایان را داشته باشد و همچنین سبب کاهش چشگیر هزینه های دولت و خانوار ها می گردد.

یکی از بهترین راه های کاهش هزینه های دولت و خانوار، همچنین روشی تاثیرگذار در کنترل شیوع ویروس استفاده از ابزار  ” کلید ضد ویروس کرونا “است زیرا این ابزار با قیمت بسیار ارزان و همچنین قابلیت شستشو و ضدعفونی شدن جهت استفاده مکرر می تواند جاگیزینی بسیار مناسب برای دستکش باشد، استفاده از ابزار  ” کلید ضد ویروس کرونا ” می تواند تا 50 درصد هزینه های خانوار در تامین ابزارهای محافظتی را کاهش دهد.

همچنین می دانیم ادارات دولتی و مراکز بهداشتی و درمانی بودجه ای در غالب مبارزه با کرونا را مشخص نموده اند که بیشتر صرف خرید دستکش، ماسک و مواد ضدعفونی کننده می شود استفاده از ابزار ” کلید ضد ویروس کرونا ” می تواند علاوه برکاهش چشم گیر این گونه هزینه ها اثرات ملموسی از نظر جلوگیری از شیوع ویروس نیز داشته باشد همچنین به دلیل قیمت پایین تهیه ابزار  ” کلید ضد ویروس کرونا ” در مرحله اول و جهت فرهنگ سازی می توان علاوه بر پرسنل کادر درمان و کارمندان دولتی این ابزار را به مقدار کافی در اختیار خانواده های آنها نیز قرار داد. بدیهی است ثمره این اقدام کاهش موج شیوع این بیماری ست.

ذکر این نکته هم ضروریست که با اعلام سازمان جهانی بهداشت مبنی بر عدم کارایی دستکش در جلوگیری از ابتلا و انتشار ویروس کرونا، به نظر می رسد باید به سرعت فرهنگ سازی مناسبی در این زمینه (استفاده از ابزار  ” کلید ضد ویروس کرونا “) بعنوان جایگزین مناسب صورت پذیر.