پس زمینه پارالاکس

مزایای سیاسی و امنیتی

مارس 3, 2016
مزایای بهداشتی “کلید ضد ویروس کرونا”
مارس 3, 2016

Pellentesque facilisis. Nulla imperdiet sit amet magna. Vestibulum dapibus, mauris nec malesuada fames ac turpis velit, rhoncus eu, luctus et interdum adipiscing wisi ultricies porta urna.

Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultricies porta urna. Vestibulum commodo volutpat a, convallis ac, laoreet enim. Phasellus fermentum in, dolor. Pellentesque facilisis. Nulla imperdiet sit amet magna.

luctus et interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integer aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum id, eleifend justo vel bibendum sapien massa ac turpis faucibus orci luctus non, consectetuer lobortis quis.

Vestibulum dapibus, mauris nec malesuada fames ac turpis velit, rhoncus eu, luctus et interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integer aliquam purus.

Mauris nec malesuada fames ac turpis velit, rhoncus eu, luctus et interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integer aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum id, eleifend justo vel.

Etiam ullamcorper. Suspendisse a pellentesque dui, non felis. Maecenas malesuada elit lectus felis, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultricies porta urna.

Pellentesque suscipit adipiscing. Duis hendrerit ultricies. Donec elementum vel, adipiscing elit. Aenean justo. Vestibulum ante ipsum dolor dictum a, euismod pulvinar, pede turpis vitae magna ac turpis sed libero.

Nam interdum at, molestie turpis rutrum sollicitudin justo. Vivamus urna felis, dignissim justo. Maecenas eget elit sit amet mauris. Nam ipsum. Sed fringilla sollicitudin, odio eget dolor. Praesent quis lacus. Integer mi augue, congue at, congue sem. Etiam urna dapibus in, elementum eros quis est. Nunc a felis.

Pellentesque habitant morbi tristique senectus et quam nibh consectetuer viverra mattis. Pellentesque habitant morbi tristique luctus eget, suscipit sit amet pede. Etiam malesuada id, mattis lectus eu felis. Mauris tortor. Ut id nunc. Vivamus sit amet libero lacinia lacus. Ut wisi id magna. In arcu vitae leo. Donec auctor varius. In mollis, metus. Integer eros egestas.در دو قرن اخیر دوازده اپیدمی عمده بیماریهای عفونی و پانزده قحطی و خشکسالی شدید ایران ما را در بر گرفته است.

همانطور که می دانیم حوادث طبیعی و بیماریهای مسری پیامدهای سیاسی و امنیتی برای جامعه در پی دارند.  این حوادث ممکن است نیروی انسانی را که مهمترین عامل در ارائه خدمات به جامعه بوده را مورد هدف قرار دهد و کشور از روال طبیعی خود خارج نماید.

دولتها مجبورند بیشتر نیرو و بودجه خود را صرف مهار این بیماری کنند لذا از سایر وظایف قانونی میمانند. عدم تامین دیگر نیازها، اقتدار دولتها را زیر سوال میبرد. نارضایتی در جامعه و بحران مشروعیت برای سیستم سیاسی ایجاد میکند. – تصمیماتی حکومتها که در شرایط اضطرار اتخاذ میشود آزادی شهروندان را محدود میکند. آزادی جا به جایی، آزادی خرید، آزادی کسب و کار و … طبیعی است که شهروندان این محدودیتها را برنتابند.

هزینه های بسیار بالا برای بخش مدیریت درمانی از تهیه لوازم و تجهیزات پزشکی و دارو گرفته تا پرداخت حق الزحمه پزشکان و پرستاران، آسیب های اقتصادی وارده به کسب و کارها و تأثیرات آن بر سبد خانوار، بیکاری قشر کارگر در بخش های تولیدی و خدماتی، کاهش و حتی صفر شدن درآمد اکثر اصناف به جز اصناف ضرور که در طول مدت بحران خدمات رسانی داشتند، افزایش قیمت محصولات مورد نیاز خانوار و کمبودهای احتمالی در برخی اقلام، کمبود منابع مالی در کشور برای تخصیص و جبران خسارت ها، مشکالت ناشی از تحریم های همه جانبه و اخلال در صادرات نفت و کاهش بی سابقه قیمت آن تنها بخشی از موارد ملموس در ایجاد اختلال امنیتی در جامعه است و در این شرایط هر دولتی باید از حداکثر پتانسیل های موجود جهتمهار وضع فعلی استفاده نماید.

به هر حال مسائل سیاسی و امنیتی می توانند منبعث از هر رخدادی باشند. گاهی اوقات غیرسیاسی ترین مسائل موجد بحران هایی در سطح امنیت ملی می شوند. شیوع کرونا از جمله بحرانهایی است که جهان و ایران را درنوردیده و مرگ و زندگی را برای همه انسانها رقم زده است. این بحران ابعاد حقوقی، سیاسی، اجتماعی ، اقتصادی و امنیتی فراوان دارد و پیامدهای مختلفی نیز در این حوزه داشته و خواهد داشت.

میزان اثرگذاری این پدیده بر زندگی سیاسی- اجتماعی ما  به دو مؤلفه زمان همه گیری و شدت همه گیری بستگی دارد با این توضیح که هر چه زمان حضور این ویروس در جوامع طولانی تر شود آنگاه اثرگذاری آن بر فضای سیاسی-اجتماعی نیز بیشتر میشود.

هر چه گستره جغرافیایی شیوع و انتشار این ویروس از یکسوی و آثار و تلفات جانی و انسانی آن از سوی دیگر بیشتر شود جوامع سیاسی نیز بالطبع بیشتر تحت تأثیر رفتار سیاسی-اجتماعیِ این ویروس قرار خواهند گرفت.

اما از منظر امنیتی باید پذیرفت بحران شیوع ویروس کرونا باعث ایجاد شرایط عدم اطمینان عمومی به توانایی مدیریت کلان در اداره امور شده است هرچند از نظر سیاسی و امنیتی این بحران فرصت های را هم به دنبال داشته است. یکی از فرصتها بحران کرونا آن است که مردم به مرور به بهداشت باورمند و در نتیجه مسئولیت شهروندی را بهتر انجام میدهند.

در هیمن راستا رفتار دولت می تواند باعث افزایش احساس همدلی در جامعه شود و کمک های دولتی در هر سطحی می تواند سبب رضایت مندی و احساس مشارکت با مردم باشد یعنی اگر فرآیند های تصمیم گیری در ساختار دولتی به گونه ای باشد که ببیند که دولت در جهت سلامت عمومی اقداماتی قابل قبولی انجام داده است آنها نیز با اعتماد  به دولت با این سیاست ها همراه می شوند

نکته بسیار مهم در اینخصوص نوع این اقدامات توانایی دولت در نمایش مناسب از فعالیت های خود است مثلا اگر دولت سیاست های حمایتی خود را تنها برای قشر نخبه کشور تفسیر نماید ممکن است دید عمومی نسبت به پذیرش نقش دولت در مهار همه گیری ویروس مثبت نشود

اما اقداماتی نظیر در اختیار قرار دادن ساده و ارزان و گاها رایگان برخی از ابزارهای پیشگیری و یا ابزارهای تست ویروس می تواند بازخورد بسیار موثرتری داشته باشد.

همه می دانیم که سلامت بعنوان یک نیاز ویژه، پیشنیاز عملکرد هر فرد بعنوان یک شهروند قلمداد شده و فقدان آن رفاه و آرامش افراد را بهم میریزد

در شرایط فعلی باید از تمام پتانسیل های موجود جهت کاهش سطح تماس با ویروس استفاده کرد از همین رو ابتکاری که به تازگی در برخی از کشور مورد استفاده قرار گرفته می تواند روشی مناسب برای این منظور باشد.

استفاده از “کلید ضد ویروس کرونا” به عنوان ابزاری مفید در این زمینه می تواند راهگشا باشد تا تماس فرد با سطوحی مانند کلید ها (کلید آسانسور، کلید برق، کلید های خورپرداز ها و دستگاههای کارت خوان و …)، دستگیره های درها، دستگیره های خودرو و سایر سطوحی که بطور روزمره با آن برخورد وجود دارد را کاهش دهد از مزایای دیگر این ابزار قیمت ارزان و قابلیت ضدعفونی و شستشوی راحت آن است.

برخی از تحقیقات نشان داده که استفاده از “کلید ضد ویروس کرونا”  می تواند تا 90 % از ایجاد تماس فرد با محیط های عمومی جلوگیری نماید

به همین منظور لازم  است مقدار مناسبی از آن به سرعت تولید شده و جهت فرهنگ سازی و استفاده همه گیر ابتدا در اختیار کادر درمانی و خانواده های آنان و سایر گروه های پر خطر (مانند کارکنان دولت که با مراجعات روزانه ارباب رجوع مواجه هستند) و خانواده های ایشان قرار بگیرد و در مرحله بعدی در استان هایی که در حال حاضر در وضعیت قرمز کرونا قراردارند و نهایتا در مناطق محروم و کمتر برخوردار توزیع شود، با توزیع مناسب و فرهنگ سازی استفاده از این ابزار می توان  امیدوار بود تا سطح تماس افراد با محیط به شکل چشم گیری کاهش یابد و با ایجاد اختلال در چرخه همه گیری ویروس، شاهد جریان نزولی در آمار های ابتلا به ویروس باشیم.

علاوه بر این بنظر می رسد الزام برخی از اصناف به ایتفاده از اینگونه ابزار های پیشگیری می تواند به طور دائمی سطح بهداشت در جامعه را افزایش دهد به طور مثال باید برخی از مکان ها و اصناف ( مانند هتل ها، مراکز خرید و برج های بلند مرتبه ) را ملزم نمود تا به طور مستمر از این ابزار استفاده نمایند تا تماس فیزیکی افراد با محیط را به حداقل کاهش دهند.

همانطور که اشاره شداز نظر امنیتی هر گونه اقدامی که بتواند به کاهش شیوع ویروس و ایجاد امکان عادی سازی زندگی عمومی کمک کند فارغ از هزینه های آن باید در الویت قرار بگیرد پس انتظار می رود موارد ابداعی مانند “کلید ضد ویروس کرونا”  باید جزو الویت ها تازه سازمان ها ونهاد به منظور فرهنگ سازی و استفاده قرار بگیرد در این شرایط زمینه های همبستگی ملی بین مردم افزایش مییابد.